anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 18  
»Bugün 436  
»Toplam 7279286  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.229.119.29
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR
Bu Şenlik Sıradan Bir Şenlik Buluşması Değildi

Bu Şenlik Sıradan Bir Şenlik Buluşması Değildi

Tarih 10 May?s 2018, 01:06 Editör

Yörükler'in Kaşpazarı yaylası 4. Bahar Şenliği büyük bir katılımla Gavunanlağı'nda gerçekleştirildi.

"Bu Şenlik Sıradan Bir Şenlik Buluşması Değildi”

 

Sekiz asırdır Taşeli’nde birlikte yaşayan Anamur- Bozyazı, Gazipaşa- Alanya ve Kısmen Ermenek-Sarıveliler Yörüklerinin ortak yayla buluşmasıydı. Antalya'dan bir gün önce eşim Rabia, manevi kızım Rahşan Tunca ve bizim Genç Ocaklılar Grubunun adeta ateşleyicisi ve her türlü yükünü çeken (hamalı) Bülent Küçükalcan ile birlikte yola çıktık. Akşam Gazipaşa'da Kardeşim Zübeyde ve Durmuş Kösenin konuğu olduk. Gazipaşa'dan erzaklarımızı tedarik edip yola koyulduk. Kısa bir yanlış yol seçiminden sonra bir çobanın uyarması ile rotayı düzeltip yola koyulduk. İncağrı, Direvli, Kinistine Sazak yolu ile Koca Tozluya vardık. 

 

 

Sonra dizildi bir bir duraklar, Hayoğlu, Eskili İşam, Göktaş, Akpiladan, Çalba Bucağı, Karamıklı, Gavur Anlağı, Han Yıkığı, diye gider duraklar, bunların bazısı konak bazısı da kaşan yerleri idi eskiden.

 

 

 

Gazipaşa'nın doğu köyleri ile Anamur'un batı köyleri hem mekan hem güncel hayat kültürü olarak birbirinden ayırt edilemeyecek derecede yakındır. Yaylaları da müşterektir. Kimisinin Kaşpazarı deyince heyecanı artar, kimisinin de Yund Pazarı deyince gözleri yaşarır. Kaş Pazarı 2200 rakımlı bir yayladır.

 

 

Bu şenliğin yapıldığı Gavuranlağı mevkii, 1850 rakımda, bizim köyümüzün Yund Yaylasına çıkış güzergâhı üzerinde bir konak yeridir. Gazipaşa Tarihinde anlatmıştım, yedi gündüz yedi gecede kona- göçe yol aldığımız bu güzergâhın çocukluk yıllarımızda sayısızı izleri ve anıları vardır.

 

 

2200 metre yükseklikteki Kaş pazarı bu mevsimde kör duman olur. Göz gözü görmez. Ben bu şenlik esnasında tam tepeye çıkıp Karamanoğlu Mezarını da ziyaret etmek niyetinde idim ancak bunu yapmak mümkün olmadı. Karamıklı'dan Kaş Pazarına kadar olan yolun tamamı araçlarla adeta kilitlenmişti. Aracımızı Karamıklının üst yanında bırakmak zorunda kaldık. Böylece yanımızda götürdüğümüz kitaplarımız da hemşehrilerimizle buluşamadı. Nasip inşallah bir dahaki sefere. Buna gelecek yıllarda daha düzgün bir trafik çaresi inşallah bulunur. Han yıkığından yukarıya doğru biz de eşim Rabia, manevi kızım Rahşan Tunca ve Genç Ocaklılardan Bülent Küçükalcan ile birlikte yaya olarak yürüdük. Şenlik meydanına ulaştığımızda Anamur Folklor Ekibi ve onların içinde bizim Selanik Batı Trakya seyahat arkadaşlarımız Müzik öğretmeni- Kuzeyin Kızı-Elif Ayhan ve eşi Dr. Yahya Ayhan çimenlikte oyunlularını sergiliyorlardı. Onları görünce yorgunluğum üstümden gitti.

 

 

 

Bu yıl Dördüncüsü yapılan şenliğin başlatıcısı-düzenleyicisi, önce Bülent Ecevit Efe oldu. İsveçte ekmek parası uğrunda gurbetçi hayat mücadelesi veren bu yiğit Yörük çocuğu Adeta tek başına bir savaşçı gibi çıktığı bu yeni yolculukta çok kısa zamanda etrafında Önce Anamur- Gazipaşa Köy muhtarları birleşti. Anamurlu değerli dost Hüseyin Demir'in de katılması ile organizasyon büyüdü, genişledi, zenginleşti. Arkasından Anamur Belediyesi, Gazipaşa Belediyesi güçleri oranında katkı yaptılar.

 

 

Son noktayı ise Mersin Büyükşehir Belediye başkanı halk adamı şair ve Yörük Beyi Burhanettin Kocamaz koydu.

Önce tam bir sivil toplum inisiyatifi olarak başlayan, sonrasında daha büyük maddi desteklerin gerektiğine göre belediyelerin bu işe el atmasını fark eden Mersin BŞB başkanı Kocamaz her iki kazanın da sivil inisiyatif sahiplerinin isteklerini uygun bularak, yolları çeşmeleri, menfezleri yaptırdı.

 

                                    
 
               Şenlik Alanı olarak seçilen Gavuranlağı mevkii bütün köylere en yakın müsait mekân olarak şenlik için düzenlendi. Toplanacak halkın altyapı ihtiyaçlarına uygun mekânlar oluştu. Seyyar Tuvaletler, Su Tankerleri, Jeneratörler, Ses ve Sahne tesisatları kuruldu. Yerel Sanatçılar, şairler, folklorcular zincire eklendi ve muhteşem bir şenlik oluştu.

 

             

 

Mersin Bölgesi kültür kurumları, Anamur Oyun ve folklor ekipleri, Gazipaşa Gevenes Folklör Ekibi, bizim Göçüklü Bekçi Rüstem, aslen Ermenek Balkusanlı ama artık Gazipaşalı Öğretmen Mehmet Yıldız, Uğur Yetkin Hoca, daha adını sayamadığım bir çok sanatçı iki gün boyunca şenliğe gelenlere hoş bir ortam ve neşeli bir program sundular.

 

 

Ben bu yıl ilk defa katılabildim. Önceki yıllarda Antalya ve yurdun değişik yerlerindeki önceden planlanmış çalışmalarım sebebiyle bu yıl ilk defa katıldığım bu şenlikten çok mutlu ayrıldım. Yazar dost Çınar ARIKAN ile tanışmış olduk.

 

              
            Bülent Ecevit Efe, Hüseyin Demir, Gazipaşa- Anamur- Gazipaşa köy muhtarları Anamur belediyesi, Gazipaşa Belediyesi ve özellikle Mersin Büyük Şehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, hepiniz sağolun. Büyük iş başardınız.

Başka bir yazıda aklıma gelmeyenleri ve tam olarak şenliğin nerede yapılması konusunu da yazarım hoşça kalın.

Herkese selam..." 

                                             

                                      Yazı-Yorum: Yazar Ali YILDIZ/Antalya

Bu haber 4758 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TÜRK DÜNYASI

KANLI 20 OCAK (YANVAR)

KANLI  20 OCAK (YANVAR) Azerbaycanlı Şair Esmira GÜNEŞ Bakü'de 20 Ocak 1990 yılında yaşanan kanlı ölümleri ve acı olayları yazdı.

GÜNEŞİN NURU KİTABI BAKÜ'DE TANITILDI

GÜNEŞİN NURU KİTABI BAKÜ'DE TANITILDI "Güneşin Nuru 2" antolojisi adlı şiir antoloji kitabının Bakü şehrinde bir sunumu yapıldı.
    Anamur-Sugözü içme suyunda son durum…10 Temmuz 2020

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi