anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 27  
»Bugün 478  
»Toplam 5054867  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.95.23.35
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

25. Atatürk Çocukları Kütüphanesi Açıldı

25. Atatürk Çocukları Kütüphanesi Açıldı

Tarih 10 Kasım 2016, 00:39 Editör

25. Atatürk Çocukları Kütüphanesi "Öğretmen Benisa" Kitaplarının yazarı Huriye Saraç ve oğlu Muzaffer Güler adına açıldı.

 

25. Atatürk Çocukları Kütüphanesi Açıldı

 

25. Atatürk Çocukları Kütüphanesi ‘’Öğretmen Benisa’’ Kitaplarının yazarı Huriye Saraç ve oğlu Muzaffer Güler adına açıldı.

 

 

 

 Nam-ı değer ‘’Öğretmen Benisa’’; Huriye Saraç’ın ancak yetmiş yaşını geçtikten sonra kağıda dökmeye göze aldığı anı romanı, Afyon Emirdağ’ının Aslanköy’ün den başlıyor. Üvey analar elinde ki yedi kardeşle büyüyor. Çifteler Köy Enstitüsü’nde soluklanıyor. Anadolu aydınlanmasının pırıltılarını alıyor. Sonrasında yolu ses geçirmeyen yoklukların akışında bozkırlara uzanıyor. Romantizm, yerini acının katmerleştirdiği gerçekliğe bırakıyor. Anlatılması zor, insana bu kadarı da olmaz dedirten bir yaşam örgüsüne dolanıyor. 40’lı yıllarda toplumun en güçlü sivil örgütlenme modellerinden biri olan Köy Enstitülerinin var oluş, aydınlanma çabalarıyla birlikte kendi ve memleket yaşanmışlıklarını bir araya yoğurarak bizlere aktarırken, bilerek ya da bilmeyerek o yılların Türkiye’sine de ışık tutup, kaynak oluyor. Bir yandan da böylede olmaz ki dedirten hayat hikâyesiyle, acılarını, umutlarını, direnişlerini, demet demet önümüze sermiş, akıcı anlatımı ve kullandığı yerel ağızları ile kâh bizi bir at arabasının üstünde, köyün çamurlu yollarında bata çıka yanında taşımış, kâh yediği darbelerin acısını bedenimizde hissettirerek, beyaz perdeye aktarılacak kıvamda yüreklerimize kor, benliğimize yıldırım gibi düşmüştür.

 

 

Yaş seksen sekiz ve adanmış aydınlığı simgeleyen bir yaşam öyküsüyle Benisa Öğretmen durmuyor. En başından beri Haber Hürriyeti Gazetesi Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında Nam-ı değer ‘’Kitap Baba’’ Mesut Tim ve Usta Gazeteci İbrahim Irmak abimizle birlikte,  ‘’Köyleri  Kütüphaneleştirme’’ projesinde yer alıp,  25. ‘’Atatürk Çocukları Kütüphanesini’’ 6 Kasım Pazar günü kendisinin bir zamanlar öğretmenlik yaptığı,  Menemen’in Bağcılar Köyünde,  ‘’ Huriye Saraç ve oğlu Muzaffer Güler’’ adına açıyor.

 

                             

            

Belediye Başkanı Tahir Şahin’in tadilatını ve çevre düzenlemesini yaptırarak büyük katkı sağlayıp destek vermesi, yer bile tahsis etmeyen birçok yetkili için örnek sergiliyor. Binanın bir bölümünün,  İmam misafir hanesi bir bölümünün de kütüphane olarak hizmete girmesi, Kitaplıkta kutsal kitabımız, Kuran-ı Kerim ile Atatürk kitaplarının bir arada yer alması, her yaştan okur köy halkının yoğun ilgi ve mutluluğu bizleri bin kat daha sevindiriyor.

 

                       

 

Açılış protokol dışında, en başta proje kurucusu Mesut Tim, İbrahim Irmak, Metin Aydoğdu, Veli Başak, Mustafa Gökçek, Mehmet Erdoğan, Hikmet Durmuş, Nur Büyükkalkan, Harun Cici ve projeye imza atıp destek veren yazar, ressam, sporcu, sanatçı guruplarının katılımıyla renkleniyor. Kazanlarda yemekler kaynıyor, Aşureler dökülüyor, Efeler harmandalı, Zeybek oyunları ile adeta açılışı şenlik havasına dönüştürüyor.

 

 

Kur’an-ı Kerim’le gelen ilk emir ‘İkra’ Oku!  “Rabbinin adıyla oku” hitabında okuma, yazma ve ilme çağrısı.  “İlim, kadın ve erkek herkese farzdır” buyuran Peygamberimiz (s.a.v) de ilme ve eğitime özel bir önem vermesi.  "Kitap okumasaydım, bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım’’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde; Daha nice köyümüzün kitapla buluşmasını, can-ı gönülden diliyor, gelin siz de bir el atın, çorbada tuzunuz bulunsun, kütüphanesiz köyümüz, insanımız kalmasın diyoruz.

26.açılışı sizlerle hep birlikte yaşamak dileği ile esen kalınız.

 

Haber: İlknur BAKIŞ/İZMİR

 

            
 
             İrtibat ve kitap bağışlarınız için:

Mesut TİM & İbrahim IRMAK

Dernek Başkanı

0533 030 91 00

0.232.246 8 246

 

 

Bu haber 962 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNDEM-GÜNCEL

TRT SANATÇISI İBRAHİM CAN'IN MUHTEŞEM KONSERİ

TRT SANATÇISI İBRAHİM CAN'IN MUHTEŞEM KONSERİ Tarsus'ta düzenlenen bir etkinlikte sahne alan TRT sanatçısı İbrahim Can gönülleri mest etti.

DENİZİNİ KİRLETEN GELECEĞİNİ YOK EDER!

DENİZİNİ KİRLETEN GELECEĞİNİ YOK EDER! Mersin Kent Konseyi Mersin Akdeniz'de kurulmak istenen balık çiftlikleri ile ilgili basın açıklaması yaptı.
KANLI KEMER (HEKAYE-HİKAYE)18 Nisan 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi