anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 37  
»Bugün 1985  
»Toplam 5059572  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.82.119.116
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

ERDEMLİ'DE 27. TÜRKMEN ŞÖLENİ YAPILDI

ERDEMLİ'DE 27. TÜRKMEN ŞÖLENİ YAPILDI

Tarih 23 Mayıs 2016, 19:02 Editör

Erdemli Belediyesi bu yıl 27. Geleneksel Türkmen Şöleni etkinliğini büyük bir coşkuyla kutladı. Şölende Türk Müziği sanatçıları Kıraç, Turgay Başyayla ve Ömer Şahin sahne alırken, programın sunuculuğunu ünlü şair Ahmet Coşkun gerçekleştirdi.

                            ERDEMLİ’DE 27. TÜRKMEN ŞÖLENİ COŞKUSU 
 

Erdemli Belediyesi bu yıl 27. Geleneksel Türkmen Şöleni etkinliğini büyük bir coşkuyla kutladı. Şölende Türk Müziği sanatçıları Kıraç, Turgay Başyayla ve Ömer Şahin sahne alırken, programın sunuculuğunu ünlü şair Ahmet Coşkun gerçekleştirdi.

 

 

 

İlki 1978 yılında gerçekleştirilen Geleneksel Türkmen Şöleninin bu yıl Erdemli Belediyesince 27.si gerçekleştirildi. Yoğun katılımın gözlendiği programda çevre il ve ilçelerden de çadırlar kuruldu. Etkinlik eş zamanlı olarak birçok televizyon ve radyodan da canlı yayınlanarak, şölen ulusal ve uluslararası arenaya taşınmış oldu. Yörük yaşamının anlatılması fikri ile doğan şölenin Türkiye’de yapılan en eski şölen olduğu ve bundan dolayı da şölenlerin atası diye tanımlandığı belirtilirken, şölende Yörük çadırların kurulduğu ve yöresel ikramlarda bulunulduğu gözlemlendi.

 

 

Erdemli Çamlığında gerçekleştirilen şölen, geleneksel olduğu üzere mehteran yürüyüş ile başladı. Mehteranla birlikte protokol ve vatandaşlar yürüyerek etkinlik alanına geldi. Burada mehteran konser verdi ve ardından da saygı duruşu ve İstiklal Marşı mehteran eşliğinde okundu. Mehteran konserinin ardından Erdemli Belediyesi Çağdaş Halk Dansları Topluluğu, Mercane Can yönetiminde bir gösteri gerçekleştirdi. Programda daha sonra Türk Halk Müziği Sanatçısı Turgay Başyayla sahne aldı. Söylediği birbirinden güzel türkülere izleyicileri coşturan Başyayla sahne performansıyla dikkat çekti. Erdemli’nin kendisi için özel bir yeri olduğunu belirten Başyayla, Erdemli ile arasında bir bağ olduğunu ifade etti. Konser esnasında yaptığı esprilerle etkinliğe gelen vatandaşlara keyifli dakikalar yaşattı. Mahalli sanatçıların da sahne aldığı etkinlik halk oyunları gösterileri ile devam etti.

 

 

BAŞKAN TOLLU: “YÖRÜKLER BU ÜLKENİN TEMELİDİR”

 

Etkinliğin protokol konuşmalarında ilk olarak Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu söz aldı. Bu etkinliğin bu yıl 27.sini gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşadıklarını beyan eden tollu, emeği geçen herkese teşekkür etti. Tollu konuşmasında, ülkenin son günlerde yaşadığı zorlu günlerden bahsetti ve tüm şehitlere rahmet dileyerek birlik ve beraberlik mesajı verdi. Toplumları ayakta tutan, bir arada tutan bazı değerler manzumesi olduğuna dikkat çeken Tollu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

 

“Kültür ve süregelen yaşam bir takım değerler manzumesinden oluşur. Toplumları ayakta tutan, bir araya getiren, bu değerler manzumesidir. Türk Milleti binlerce yıldır yeryüzünde var olmayı, devlet olmayı, bu değerler manzumesine borçludur. Bugün dünya üzerinde halen gururla kendisini Türk olarak nitelendiren uluslar mevcutsa, bu söylemlerin tek sebebi Kültürel Mirasın güçlü yapısıdır. Türklüğün var olduğu en eski dönemlerden bu yana, kültürel geleneklerimizi en yoğun, en bozulmamış halde muhafaza etmeyi başaran kolumuzda Türkmen ve Yörük kardeşlerimizdir. Aile yapısı, çalışkanlık, vatana bağlılık ve nihayet vatan sevgisinin en belirgin özelliklerini Yörüklerde bulursunuz. Çünkü Yörükler; 1071’de Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında Sultan Alparslan’ın yanı başındaydılar. Fatih İstanbul’u fethederken, Yörükler; Fatih’in yanındaydılar. Kurtuluş savaşının en kanlı dönemlerinde Yörükler en ön saftaydılar. Güneydoğuda, hainlerin karşısında göğsünü kurşuna siper edenler, Yörük çocuklarıdır. Şu anda, bu meydanda; şehitler ölmez, vatan bölünmez, bayrak inmez, Türkiye sonsuza dek Türk Yurdu olarak kalacaktır diyen, sizlersiniz… Kendinizle ne kadar gurur duysanız azdır. Sizler bu milletin asli unsuru, yüce milletimizin istikbalinin garantisisiniz. Büyük Atatürk’ün Övgüsünü kazanarak; "Ey ağalar beyler, Toroslara çıkın bir bakın. Nerede kara bir Yörük çadırı görürseniz, dumanı da tütüyorsa dünyada hiç bir güç bizi asla yenemez" demiştir. Sizler mağlubiyet nedir bilmezsiniz. 2014’te Büyükşehirde ve Erdemli’de kazanılan zaferin gerçek mimarlarısınız. Sizlerle gurur duyuyoruz.

 

 

 

BAŞKAN KOCAMAZ: “BİZ BİRLEŞECEĞİZ; HAİNLER KORKACAK”

 

Daha sonra Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz konuşma yaptı. Bu tür etkinliklerin milletin kaynaşması adına özellikle de şu son günlerde yaşanan kötü hadiselerden sonra çok büyük bir önem arz ettiğini belirterek başladığı konuşmasında Başkan Kocamaz, konuşmasında şunları söyledi:

 

“Maalesef ülkemizin bir bölgesinde sancılar devam ediyor. Her gün şehit haberleri alıyoruz ve her gün kahroluyoruz. Anaların gözyaşları artık dinmez noktaya geldi. Dolayısıyla bu ülkeyi bölüp parçalamak isteyen hainlere karşı bu etkinlikler birlik ve beraberliğimizi gösteriyor. Dik duruşumuzu gösteriyor. Örf adet gelenek ve göreneklerimize sahip çıktığımızı gösteriyor. Vatanımıza bayrağımıza sahip çıktığımızı gösteriyor. Dolayısıyla bizler birleşeceğiz ki hainler korkacak. Bizler bir araya geleceğiz inançla imanla bu ülkeye sahip çıkacağız ki bu ülkeyi bölmek parçalamak isteyen hainler amaçlarına ulaşamayacaklar. Belediyecilik sadece yol yapmak, altyapı yapmak, park yapmaktan ibaret değil. Belediyecilik geçmişle gelecek arasında köprü oluşturabilmek, insanlarımızı aynı mekânlarda bir araya getirebilmektir.” 

 

 

 

 

KIRAÇ BÜYÜLEDİ

 

Konuşmaların ardından Türk müziğinin güçlü sesi Kıraç sahne aldı. Söylediği birbirinden güzel türkü ve şarkılarla izleyicileri mest eden Kıraç yaklaşık bir buçuk saat sahnede kaldı. Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu tarafından kendisine takdim edilen Türk bayrağı motifli İstiklal Marşı biblosunu ve Türk Bayrağını alan Kıraç, son derece anlamlı hediyeler aldığını söyledi ve teşekkür etti. 

 

Kıraç’ın ardından ise son olarak sahne alan Türk Halk Müziği sanatçısı Ömer Şahin ise söylediği birbirinden hareketli türkülerle etkinliğe gelen vatandaşlara keyifli anlar yaşattı. Etkinliğe çevre il ve ilçelerden de birçok milletvekili, belediye başkanı, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu başkanları da katıldı. Türkmen şöleni birçok televizyon ve radyodan da canlı olarak yayınlanırken aynı zamanda Erdemli Belediyesi resmi facebook sayfasından da canlı yayınlandı.

      
          
           
              TURGAY BAŞYAYLA VE ÖMER ŞAHİN'DE SAHNE ALDI  
 
           
 
         
 
                                  TÜRKMEN ŞÖLENİNDEN GÖRÜNTÜLER 
       

Bu haber 1141 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TÜRK DÜNYASI

ANKARA'DA TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

ANKARA'DA TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ "3. TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI" Doğumunun 125. yılında Mağcan CUMABAY anısına gerçekleşti.

Bu Şenlik Sıradan Bir Şenlik Buluşması Değildi

Bu Şenlik Sıradan Bir Şenlik Buluşması Değildi Yörükler'in Kaşpazarı yaylası 4. Bahar Şenliği büyük bir katılımla Gavunanlağı'nda gerçekleştirildi.
KANLI KEMER (HEKAYE-HİKAYE)18 Nisan 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi