anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 49  
»Bugün 947  
»Toplam 13115183  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.235.140.84
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR
ERKEK DEMOKRASİDEN GERÇEK DEMOKRASİYE GEÇİLMELİDİR

ERKEK DEMOKRASİDEN GERÇEK DEMOKRASİYE GEÇİLMELİDİR

Tarih 04 Aral?k 2014, 22:43 Editör

Cumhuriyet Kadınları Derneği Mersin Şubesi seçme ve seçilme hakkının 80. Yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yayımladı.

ERKEK DEMOKRASİDEN GERÇEK DEMOKRASİYE GEÇİLMELİDİR

 

Cumhuriyet Kadınları Derneği Mersin Şubesi seçme ve seçilme hakkının 80. Yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yayımladı.

 

Açıklama metni;

 

“Cumhuriyet dönemi öncesine dayanan: Türk kadının verdiği mücadeleler Mustafa Kemal Atatürk’ün 1916 yılında  ‘kadınlar serbest kalmalıdır’ söylemiyle bütünleşmiş ve ‘’Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, o toplum felçlidir." tespitini yapmıştır.

.

Bu düşünceyle, Cumhuriyetin ilk yıllarında 1926-1934 yılları arasındaki ATATÜRK devrimlerinin en önemli ürünlerinden olan kadın hakları için 1926 yılında kabul edilen Medeni Kanun ile erkeklerle eşit haklara sahip olan Türk kadınına, 3 Nisan 1930' da belediye seçimlerine katılma, 1933'te muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934'te milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır.

 

Çağdaş, demokratik ve laik bir Türkiye için Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları yaptıkları bu devrimlerle; kadınların insan haklarından eşit olarak yararlanması için sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, siyasette, çalışma hayatında ve toplumsal yaşamda eşit haklara sahip olmasını hedeflemiştir

 

Bu bağlamda Çağdaş bir ülke olmak, ancak her alanda eşitlik temeline oturtulmuş yaşam biçim ile mümkündür. Kişinin kendi yaşamı ve ülkenin geleceği için vereceği kararların geçerli olabilmesi adına, kararlardan etkilenenlerin, seçilmesi ve tercihlerinin yansıması, bunun içinde herkesin seçme seçilme hakkına sahip olması ve siyasi karar organlarında dengeli temsille gerçekleşebilir.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Türkiye’de  “EN ÖNEMLİ MESELELERDEN BİRİ OLAN KADIN-ERKEK ARASINDA KANUNİ VE TOPLUMSAL TAM EŞİTLİĞİ TEMİN ETMEK.” Önemlidir.

 

“5 ARALIK tarihi Cumhuriyet Kadınları Derneğimizin kuruluş yıldönümü olması nedeniyle bizler için ayrı bir önem ve gurur kaynağıdır. Bu gururu ilelebet yaşatmak için çabamız sonsuz olacaktır.

 

Her alanda eşit temsil için, ERKEK DEMOKRASİ’den gerçek demokrasiye geçme talebimizi ve mücadelemizi sürdürme kararındayız.

 

Bu kararı sürdürebilmemiz içinde kadınlarımızı derneğimiz çatısı altında örgütlenmeye davet ediyoruz.”

 

Cumhuriyet Kadınları Derneği

Mersin Şubesi Başkanı

Canan ÖZEL

Bu haber 29115 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SİYASAL

YENİ BİR İSTİKLAL MÜCADELESİ Mİ?

YENİ BİR İSTİKLAL MÜCADELESİ Mİ? Pazar günü Diyarbakır'da Hava Kuvvetlerinin bahçesindeki gönderde bulunan Türk bayrağı bölücü hainler tarafında...

TÜRKİYE'Yİ KARIŞ, KARIŞ GEZİP TÜRKLÜĞÜ ANLATACAKLAR!

TÜRKİYE'Yİ KARIŞ, KARIŞ GEZİP TÜRKLÜĞÜ ANLATACAKLAR! Türk Milletine Çağrı bildirisine imza atan 300 aydın, memleketi karış karış gezerek anayasa çalışmalarındaki yanlış...
    Petrol fiyatları nasıl belirleniyor?02 Temmuz 2022

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi