ERKEK DEMOKRASİDEN GERÇEK DEMOKRASİYE GEÇİLMELİDİR


Açıklama: Cumhuriyet Kadınları Derneği Mersin Şubesi seçme ve seçilme hakkının 80. Yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yayımladı.
Kategori: SİYASAL
Eklenme Tarihi: 04 Aralık 2014
Geçerli Tarih: 23 Şubat 2019, 13:55
Site: anamursedir-anamur dergi
URL: http://www.anamursedir.com/haber_detay.asp?haberID=2343


ERKEK DEMOKRASİDEN GERÇEK DEMOKRASİYE GEÇİLMELİDİR

 

Cumhuriyet Kadınları Derneği Mersin Şubesi seçme ve seçilme hakkının 80. Yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yayımladı.

 

Açıklama metni;

 

“Cumhuriyet dönemi öncesine dayanan: Türk kadının verdiği mücadeleler Mustafa Kemal Atatürk’ün 1916 yılında  ‘kadınlar serbest kalmalıdır’ söylemiyle bütünleşmiş ve ‘’Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, o toplum felçlidir." tespitini yapmıştır.

.

Bu düşünceyle, Cumhuriyetin ilk yıllarında 1926-1934 yılları arasındaki ATATÜRK devrimlerinin en önemli ürünlerinden olan kadın hakları için 1926 yılında kabul edilen Medeni Kanun ile erkeklerle eşit haklara sahip olan Türk kadınına, 3 Nisan 1930' da belediye seçimlerine katılma, 1933'te muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934'te milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır.

 

Çağdaş, demokratik ve laik bir Türkiye için Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları yaptıkları bu devrimlerle; kadınların insan haklarından eşit olarak yararlanması için sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, siyasette, çalışma hayatında ve toplumsal yaşamda eşit haklara sahip olmasını hedeflemiştir

 

Bu bağlamda Çağdaş bir ülke olmak, ancak her alanda eşitlik temeline oturtulmuş yaşam biçim ile mümkündür. Kişinin kendi yaşamı ve ülkenin geleceği için vereceği kararların geçerli olabilmesi adına, kararlardan etkilenenlerin, seçilmesi ve tercihlerinin yansıması, bunun içinde herkesin seçme seçilme hakkına sahip olması ve siyasi karar organlarında dengeli temsille gerçekleşebilir.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Türkiye’de  “EN ÖNEMLİ MESELELERDEN BİRİ OLAN KADIN-ERKEK ARASINDA KANUNİ VE TOPLUMSAL TAM EŞİTLİĞİ TEMİN ETMEK.” Önemlidir.

 

“5 ARALIK tarihi Cumhuriyet Kadınları Derneğimizin kuruluş yıldönümü olması nedeniyle bizler için ayrı bir önem ve gurur kaynağıdır. Bu gururu ilelebet yaşatmak için çabamız sonsuz olacaktır.

 

Her alanda eşit temsil için, ERKEK DEMOKRASİ’den gerçek demokrasiye geçme talebimizi ve mücadelemizi sürdürme kararındayız.

 

Bu kararı sürdürebilmemiz içinde kadınlarımızı derneğimiz çatısı altında örgütlenmeye davet ediyoruz.”

 

Cumhuriyet Kadınları Derneği

Mersin Şubesi Başkanı

Canan ÖZEL