anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 31  
»Bugün 444  
»Toplam 14150191  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 44.192.94.177
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR
TELEFON BANKACILIĞI DOLANDIRICILARI TÜREDİ

TELEFON BANKACILIĞI DOLANDIRICILARI TÜREDİ

Tarih 28 Aral?k 2014, 00:49 Editör

Dikkat; Son zamanlarda özellikle cep telefonu olan herkese mesaj geliyor...

TELEFON BANKACILIĞI DOLANDIRICILARI TÜREDİ

 

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş “ Değerli insanlar içimizde kaç kişi kredi kartı mağduru değil yada kredi kullanmamış olsun?! Eminim ülkemizde bu işten muzdarip bir çoğunluk var. Çünkü biz çatımıza bu hususla ilgili gelen şikâyetleri ve talepleri biliyoruz. Bu günkü uyarım biraz belki size güldürecek yâda düşündürecektir. Lütfen anlatacaklarıma dikkat ediniz” dedi.

 

BANKANIZDAN ARIYORUM İŞİ TEZĞAH

 

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş,”Son zamanlarda özellikle cep telefonu olan herkese mesaj geliyor. Yada bir bakıyorsunuz sizi bir 850’li yada şehirler arası kodlu (Özellikle 312 – 212- 216 şehirler arası kodlu olan) bir numaradan arıyorlar. Gayri ihtiyari açıyorsunuz. Daha size kendisini tanıtmadan, kim olduğunu söylemeden, lafa acilen başlıyor. ‘Bankanızdan arıyorum. Bakın dikkat edin, hızla bunu söyleyince farkına varamıyorsunuz. Banka-nız-dan arıyorum diyor. Filanca bankadan, Şu bankadan, bu bankadan arıyorum, ben, filan bile demiyor. Hemen lafa giriyor. Bankanızdan arıyorum diyor.  Herkesin mutlaka çalıştığı bir banka var. Aklınıza o anda gelmesi mümkün değil. Siz sanıyorsunuz ki, o çalıştığınız bankadan size telefon geldi. Dertlisiniz ya. Sıkıntılısınız ya. İşin farkına varmanız mümkün değil. Size telefon açan karşıdaki güzel sesli hatunu dinliyorsunuz. Devam ediyor. ‘Kullanmış olduğunuz kredilerinizden kesilen masraflar için, ödemiş olduğunuz kredi kartı yıllık aidat paralarını iade ediyoruz. Eğer sizde geri istiyorsanız, 1 tuşuna basın’ yada başka bir tezgah. Ardından dolandırmanın dümenine başlıyorlar. Vatandaşlar dikkat etsinler. Hiçbir banka bu güne kadar Tüketiciyi (müşterisini) arayıp sizden şu kadar dosya masrafı kesmişiz, kredi kartı aidatı almışız gelinde size geri verelim demedi. Demez de. Günümüzde bunun bir örneği daha yok.  İlla siz yazışma yapacaksınız, tüketici hakem heyetlerden karar alacaksınız, daha olmadı tüketici mahkemesinden karar alacaksınız ve öyle gidip alacaksınız. Lütfen uyanık olun. Telefon ile gelen mesajlara ve size bu şekilde aktarım yapanlara kanmayın. Kimse sizin borcunuzu üstlenmez. Kimse sizin yerinize o borcu ödemez. Bunlar halis muhlis dolandırıcı tipleri. Siz acılı, sıkıntılı, dertli, sorunlu olunca sağlıklı düşünemiyorsunuz. Onlarda o halinizden istifade ediyorlar. Dolandırmanın yeni taktikleri ortaya çıktı, Bu tuzaklara düşmeyin” dedi.

 

DEVLETE İNANIN, TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERE BAŞVURUN

 

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş,”ÇETKODER çatısına bu şekilde dolandırılmış ve aldatılmış en az 20 vaka geldi. Kimisi mesajla kandırılmış. Kimisi bankanızdan arıyorum tezgâhı ile düşürülmüş. Kimse size bu tür bir kolaylığı Allah rızası, vatan millet aşkı için yapmaz. Bu tür olaylarda (kredi kartı yıllık aidatı meselesi, kredi kullanımdaki masrafların geri iadesi meselesi yâda başkaca ticari işlerdeki haksızlıklar) sıkıntınızı, sorunlarınızı, telefonda, bilgisayar ortamında kimselere aktarmayın paylaşmayın. En yakında Devletimizin Tüketici hakem heyetine koşun. İllerde il müdürlüklerinde ilçelerde kaymakamlıklarda dır. Birde bizim gibi hiçbir maddi beklenti içinde olmayan Sivil toplum örgütleri (STK) Tüketici dernek ve kuruluşlarına başvurun. Buralarda sizden para pul istenmez. İsteyen olursa onları da şikâyet edin. Onlarda art niyetlidir. Bu işler kamu yararı, toplum yararı düşünülerek gönüllülük esası ile yapılan işlerdir. Eğer sizin başvurularınız da sizden para isteniyor ise oradan derhal uzaklaşın” dedi.

Bu haber 1531 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EKONOMİ

"Rengarenk Karma Resim Sergisi" Venüs Sanat'ta

"Rengarenk Karma Resim Sergisi" VENÜS Sanat Galerisi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

MERSİN TARIM FUARINDA ERDEMLİ BELEDİYESİ STANDI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

MERSİN TARIM FUARINDA ERDEMLİ BELEDİYESİ STANDI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ Erdemli Belediyesi standı, sergilenen tarihi ve kültürel öğeler ve sıkma ikramıyla vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi