anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 5  
»Bugün 480  
»Toplam 14096786  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.236.116.27
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Eflatun Sancısı (Şiir)


                            EFLATUN SANCISI - İbrahim İMER (ŞİİR)

Türk şiirinde, şairlerin ozanların bir pîrî var: Dede Korkut. Rahmetli yazar-şair-gazeteci Dr. Tahir Kutsi Makal  ağabeyimiz bizi, buna inandırmıştı. Ama şiirin de ayrıca bir perisi var. Hani derler ya; "ilham perisi" diye. Bu ilham perisi, sanatçılara ve şairlere esin verdiği varsayılan bir peri…

Dünya mitolojisinde bilgi tanrıçası Saravati'nin çocuğudur. Bu perinin adı Şastra. Bu perinin eşi de iyi ve güzel konuşmanın yani belâgat'ın perisi Sahityavidya'dır. Şiirin perileri bu kadar değil, bitmedi. Telaffuzda parlak görünen sözün, yani tumturaklı ve debdebeli olan cümlelerin perisi de Alamkara'dır. Alamkara da şairlerin ilhamını besleyen tılsımlı bir kaynaktır.

Şiir güzel bir kadına benzer. Onun bedenini sözcükler oluşturur. Alamkara adlı süsleme sanatı perisi, şaire, şiir için harç verir. Ne var ki bir güzel kadına benzeyen şiir çok defa ruhsuzdur. Bu kadına ruh veren ise ilham perisidir. Buna rağmen gene de bir eksiklik vardır bu güzel kadında. Sahityavidya devreye girer. İyi ve güzel konuşma sanatını belletir şaire.

                  
       

Şiir yalnız biçim, yalnız ahenk değildir. Şair, sözcüklerle saraylar kurar. Bu saray çoğu zaman camdandır. Cam, çabuk kırılır ve bütün olumsuzlukları da gösterir. Şair, insan ruhu denilen deryanın derinliklerinden inciler çıkarmayı bilmelidir. Şair; duygulardan ezgiler düzer, masal bahçesinin çiçeklerinden başlara taç örer, boyunlara çelenk yapar. 

Şair, usta bir kuyumcu gibi şiirin haz dediğimiz pırlantalarını elindeki elmasla işler. Bu pırlantayı kadife kutusunda saklar. Bu kutu vezin (ölçü)'dir, kafiyedir. Gelelim şair kardeşim İbrahim İmer'e… Bu sözleri onun bu kitabını vesile yaparak yazdım. Onun şiirin perisi ile arasının iyi olduğunu biliyorum. Şiir pırlantasını kadife kutusunda saklamayı beceriyor. Şiir yazmak ve söylemekte başarılıdır İbrahim İmer.

Ancak, şiirde başarılı olmak, zafer kazanmak her zaman şiirin dünyasına sığmaz. İbrahim İmer'in bundan böyle yapması gereken; yazdığı, söylediği her şiire şiir dünyasında yer bulmaktır. Yani bu güzel ve başarılı şiirleri, şiir dünyası ile paylaşmaktır. Bu; kitap bütünlüğünde olur, antolojilerde yer almakla olur, şiir etkinliklerinde bulunmakla olur, internet sayfalarında paylaşmakla olur.

İbrahim kardeşim bunların hepsini yapıyor. Yapıyor ama yetmez. Şiirlerini esirgemek ve kıskanmakla olmaz. Şiir severlerle paylaşması önerimdir.

"Eflatun Sancısı" adlı bu kitap, bu paylaşmanın bir aracı olacaktır. Okuyunca göreceksiniz ki İbrahim İmer, şiir evrenin perilerinin hepsini yanına çekmiş. “Bunlarla el ele tutuşmaya devam et” diyorum İbrahim İmer kardeşime… Ve kendisini kutluyorum.

 

 Hayrettin İVGİN

 Yazar Hakkında 

       

                    İBRAHİM İMER KİMDİR?
 
        

1974 / Aydın doğumludur. Ortaklar köyünde bir fabrikada doğsa da hayata dair ilk anımsamaları İzmir, Seferihisar İlçesinin Ürkmez köyüne dairdir.

Lise eğitiminden sonra yüksek öğrenimine çok klasik nedenlerden devam etmemiş olup, Muhasebe bölümü mezunudur.

Çocukluğunu bir kalemde geçmek gerekirse, ki bu çok gereklidir, Kamu görevine Aydın da Memur olarak başlamış, halen Ankara da Memur olarak devam etmektedir.

Babasını dokuz yaşında iken kaybetmesi, aile hayatının çökmesine neden olduğu gibi yalnız hayatı başlamıştır. Sekiz kardeşin beşincisidir.

Henüz sümüklü bir çocuk olduğu zamanlarda bile şiiri tutku ile okumuş, ancak, amatör yazım teşebbüsü gerçek anlamda lise yıllarında başlamıştır.

Şair hayatı için “hep elde kalan yalnızlık ve yalnızlık şiirleri” dese de “yaşama dair pişmanlık asla” demektedir.... Yirmili yaşlarda geceleri yalnız gezmeyi sevmiş ancak bu saltanat ta uzun sürmemiştir.

Amatör şiir çalışmaları devam etmekte olup, severek yaptığı izci liderliği (Ocakbaşı) ve dağcılığa (lisanslı) sağlık nedenleri ile son vermek durumunda kalmıştır.

Şair, hiç bir zaman bisiklet binmeyi öğrenememiştir. Hayatı deli dolu yaşamak gerektiğine inanmış bu hususta yazılmış en kaliteli şiirin ise lise yıllarında tanıdığı ancak, daha o sümüklü iken yazılmış üstad Ataol BEHRAMOĞLU'nun “Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şeyler Var” adlı şiirdir.

Üç yıl süren evliliğinden, Zeynep adında bir kızı bulunmaktadır.

EFLATUN SANCISI – İBRAHİM İMER (ŞİİR)
Kültür Ajans Yayınları No: 113
ISBN: 978-605-4432-20-2
Kültür Ajans Tanıtım ve Organizasyon Ltd. Şti. 2011
Kültür ve Turizm Bakanlığı Sertifika : 17634
Kapak Tasarımı: Erhan İVGİN – 0533.713 63 18
Tasarım: Kültür Ajans Tanıtım ve Organizasyon Ltd. Şti.
Konur Sok. 66/9 Bakanlıklar-ANKARA
Tel: 0.312.425 93 53 Fax: 0.312.419 44 43

Bu sayfa 33014 defa görüntülenmiştir.

    MÜLAKATLARDA DA GÖRÜNTÜ KAYDI...12 May?s 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur SED?R