"TARİHTE VE GÜNÜMÜZDE KADIN" BELGESEL FİLMİ ÇEKİLDİ


Açıklama: Belgesel film geçtiğimiz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Nişantaşı Üniversitesinde gösterildi.
Kategori: EĞİTİM
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2018
Geçerli Tarih: 23 Şubat 2019, 13:43
Site: anamursedir-anamur dergi
URL: http://www.anamursedir.com/haber_detay.asp?haberID=3675


"TARİHTE VE GÜNÜMÜZDE KADIN" BELGESEL FİLMİ ÇEKİLDİ

Kadının tarihteki yerini ve haklarını konu alan "Tarihte ve Günümüzde Kadın" adını taşıyan belgesel film geçtiğimiz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Nişantaşı Üniversitesinde gösterildi.

Metin yazarlığını ve yönetmenliğini Umut Hacıfevzioğlu’nu yaptığı, Doç. Dr. Birsen Talay Keşoğlu ve Doç. Dr. Pınar Melis Yelsalı’nın röportajlarına yer verilen belgeselde, Antik Çağ’dan, Orta Çağ’ın karanlık dönemlerine, 19. yüzyıl Aydınlanmasından Osmanlı’da kadın hareketlerine tarihsel süreçte kadın ve erkeğin toplumsal rolleri ele alındı. 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olmasına neden olan tarihsel olaylara da yer verilen belgeselde günümüz kadınlarının yaşadığı sorunların çözümünde yalnızca yasal düzenlemelerin yeterli olmayacağına, kültür düzleminde de bilinçlenmenin gerekli olduğuna işaret edildi.

 

Daha önce de, yapımcı-yönetmenliğini Umut Hacıfevzioğlu’nun yaptığı, senaryosunu Uğur Pişmanlık’ın yazdığı, “Antik Çağ’da Tarsus ve Felsefe”, “Assos’ta Felsefe”, “Kölelikten Filozofluğa Epiktetos” adlı belgesel filmlerin yanı sıra bir de Umut Hacıfevzioğlu’nun ilk çektiği, “Osman Hamdi” adlı belgesel çalışması bulunuyor.

          
 
        

 
 

Bilgi ve İletişim:

Umuthacı Fevzioğlu

0 533 552 35 63

Uğur Pişmanlık

Aratos Dergisi Yayın Yönetmeni

Tel: 0 533 723 47 89

 

Haber: Yakup BONCUK-Tarsus