YENİLENLERİN HİKÂYESİ: 'YOKSULLUK EN ÇOK ÇOCUKLARA DEĞER'


Açıklama: Taha Ramazan Üresin'in ilk öykü kitabı Biz Kitap'tan çıktı.
Kategori: EDEBİYAT
Eklenme Tarihi: 05 Ocak 2018
Geçerli Tarih: 22 Eylül 2018, 16:01
Site: anamursedir-anamur dergi
URL: http://www.anamursedir.com/haber_detay.asp?haberID=3606


YENİLENLERİN HİKÂYESİ: ‘YOKSULLUK EN ÇOK ÇOCUKLARA DEĞER’

 

Taha Ramazan Üresin’in ilk öykü kitabı Biz Kitap’tan çıktı.

 

Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olan psikolojik danışman Taha Ramazan Üresin’in ilk kitabı ‘Yoksulluk en çok çocuklara değer’ Biz Kitap’tan çıktı.

 

                               

 

 

İNSANI ANLAMA ÇABASI

 

Kitabında çocukların, işsizlerin, kadınların hikâyelerini konu alan Üresin, kendi hayat hikâyesini ise  “Psikoloji bölümüne girerken amacım; enine boyuna insanı tanımaktı. Lisede okuduğum kitaplar beni insan duygularını, davranışını anlama çabasına götürmüştü. Bu işin kolay olduğunu zannedip psikoloji bölümünü bilerek ve isteyerek okudum. Bitirdiğimde aldığım cevapların sadece bir başlangıç olduğunu gördüm. Bu arada klasik edebi eserlerle daha fazla ilgilenmeye başladım. Ve bilimsel psikolojinin başlangıcının bu eserlerde olduğunu fark ettim. Artık okumalarımdan aldığım zevk bambaşkaydı. En büyük psikologların en büyük edebiyatçılar olduğunu iyice anladım. Edebiyata olan hayranlığım katlanarak sürdü. Şu sıralar insanı anlama çabasını, okuyarak ve öyküler yazarak sürdürüyorum” ifadeleriyle anlatıyor.

 

 

YENİLENLERİN HİKÂYESİ

 

14 öykü ve 136 sayfadan oluşan kitabın tanıtım metninde ise şu ifadeler yer alıyor:  “İnsanlık, insana çare olmadı henüz. Biliyorum, yenilenlerin de hikâyesinin olduğunu. Çocuklar, kadınlar, yoksullar, işsizler ve tekmil ezilenler… Neye ağlarlar, neye gülerler…”

 
                                       Haber: Yakup BONCUK-Tarsus