GEÇİT SANAT GALERİSİ AÇILDI


Açıklama: Türkiye'de ve Mersin'de bir ilk olan Geçit Sanat Galerisinin açılışı yapıldı.
Kategori: GÜNDEM-GÜNCEL
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2017
Geçerli Tarih: 23 Şubat 2019, 14:29
Site: anamursedir-anamur dergi
URL: http://www.anamursedir.com/haber_detay.asp?haberID=3599


           GEÇİT SANAT GALERİSİ AÇILDI

 

Türkiye’de ve Mersin’de bir ilk olan Geçit Sanat Galerisinin açılışı yapıldı.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Tulumba Köprüsü alt ve üst geçidindeki yaya alt geçidi MEŞYAD Yönetim Kurulu üyesi Şair-Ressam Mustafa ÖZTEMİR, “Geçit Sanat Galerisi” adı ile düzenledi.

 

 

 

Geçit Sanat Galerisinde Mustafa ÖZTEMİR’in 50’ye yakın resminin yanı sıra, MEŞYAD üyesi 20 şairimizin şiirleri panolar üzerinde sergilendi.

 

www.anamursedir.com

www.anamursedir.com 

 

 

Ressam Mustafa ÖZTEMİR: “ Etkinlik, her ay şiirler ve resimler değiştirilerek sürdürülecek. Sanat Galerisi gün boyunca sürekli açık olacak. Galerimiz sanatseverlerden büyük ilgi görüyor.” dedi.

 

 

 

Geçit Sanat galerisinin açılışına kadar Mustafa ÖZTEMİR alt geçidi sanat galerisi olarak hazırlamak için büyük çaba sarfetti.

 

Gazi Mustafa Kemal ve İnönü Bulvarının kesiştiği kavşakta bulunan Sanat galerisinin açılışı 28.12.2017 tarihinde şehir protokolünün de katılımı ile Mersin büyükşehir belediye Başkanı Burhanettin KOCAMAZ’ın ve protokolün kestiği kurdele ile gerçekleştirilirken, MBŞB Başkanı Sayın Burhanettin KOCAMAZ’a ait  “Kadınım” adlı şiir de sergide yerini aldı.

 

 

 

Burhanettin KOCAMAZ:  “Devamlı açık olan, bir alt geçidin sanat galerisi olarak açılmasının Türkiye’de bir ilk olduğunu” belirtti.

 

 

 

MEŞYAD’ın yemekli gecesine katılmak için gelen şairler de projenin örnek bir çalışma olduğunu, kendi şehirlerine gittiklerinde aynı projenin yapılması için yerel yöneticiler ile iletişime geçip bilgi vereceklerini belirttiler.

 

 

 

Serginin açılığından sonra sergi alanındaki resimler ve şiirler ile tek tek ilgilenen KOCAMAZ, şairlerle sohbetler de yaptı. Kocamaz’a açılış esnasında kendinsin resminin yer aldığı bir tablo da Mustafa ÖZTEMİR tarafından hediye edildi.

 

 

 

Açılış sonrası kokteyl düzenlenerek sanat galerisinin açılışına gelenlere ikramlarda bulunuldu.

 

 

 

Daha önce insanların korkarak geçtikleri altgeçit pırıl pırıl bir sanat galerisine dönüştü. Işıkları ile aydınlık bir mekân oldu. İnsanlar gelip geçerken resimleri incelemenin yanısıra MEŞYAD üyesi şairlerin de şiirlerini okuyarak duygulu anlar yaşıyorlar.

 

 

 

Ressam Mustafa ÖZTEMİR duygularını şöyle ifade etti:  “Yoğun bir ilgi görmekteyiz. İnsanlar sanatla yakından ilgileniyorlar. Çok ilginç fotoğraf kareleri yakalıyorum. Omuzunda süpürgesi ve kürekleri ile geçen insanların resim ve şiirleri incelemeleri beni mutlu ediyor. İki günde iki kadın Fatma ARIKAN tarafından yazılmış olan “OĞLUM” adlı şiiri okuyup, duygu seline kapılarak ağladılar. Yılbaşı öncesi olması nedeniyle bu gözyaşları beni üzdü. Ayın birine kadar şiiri büroya astım. İnsanların gözyaşına boğulup, yeni yıla öyle girmelerine gönlüm razı olmadı. Anladığım kadarı ile şiir onları çok etkiledi. Yaşanmışlıklar olduğunu düşünüyorum.” dedi.

 

                

 

Mustafa ÖZTEMİR ileri günlerde sanat galerimizde çeşitli etkinliklere imza atacaklarını da belirtti.   

 

 

 

Haber-Yorum: Çınar ARIKAN