TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI TÜRKİSTAN'DA GERÇEKLEŞTİ


Açıklama: Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan'da (Kazakistan) Molla Penah Vagif'in doğumunun 300. yılı anısına düzenlenen "Türk Dünyası Şairler Buluşması" gerçekleşti.
Kategori: TÜRK DÜNYASI
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2017
Geçerli Tarih: 21 Ekim 2018, 06:54
Site: anamursedir-anamur dergi
URL: http://www.anamursedir.com/haber_detay.asp?haberID=3540


TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI TÜRKİSTAN’DA GERÇEKLEŞTİ

 

Türk Dünyası’nın UNESCO'su olan TÜRKSOY, 1993 yılında, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye Cumhuriyeti kültür bakanları tarafından imzalanan anlaşmayla kurulmuştur.

                    

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonuna bağlı Tataristan, Başkurdistan, Altay, Saha, Tıva, Hakas Cumhuriyeti ve Moldova'ya bağlı Gagavuz Yeri TÜRKSOY'a gözlemci üye olarak katılmışlardır. TÜRKSOY kurulduğu günden buyana Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak için çalışmaktadır. 

TÜRKSOY Genel sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, genel sekreter yardımcısı Prof.Dr. Fırat Purtaş başta olmak üzere, TÜRKSOY’un tüm çalışanlarını tebrik ediyor, başarılar diliyorum. (http://www.turksoy.org/tr/turksoy/about.)

Bilindiği üzere, TÜRKSOY Genel Sekreterliği tarafından; “Türk Dünyası Kültür Başkenti” uygulaması ilk defa 2012 yılında Kazakistan’ın önemli bir kültür şehri olan Astana ile başlatılmıştır. Her yıl, TÜRKSOY’a üye ülkelerin önemli şehirlerinden biri, o yılın “Türk Dünyası Kültür Başkenti” olarak ilân edilmektedir.

 2013 yılında Türkiye’nin Eskişehir; 2014 yılında Tataristan’ın tarihi şehri Kazan; 2015 yılında Türkmenistan’ın Merv şehri; 2016 yılında Azerbaycan’ın Şeki şehri olmuştu. 2017 yılında ise Türk Dünyası Kültür Başkenti Kazakistan’ın Türkistan şehri (Yesi) seçilmiştir.

Kültür başkentlerinde yıl içinde çok önemli kültür etkinlikleri yapılmaktadır.

İşte bu etkinliklerden biri de 25-26 Ağustos 2017 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan’da (Kazakistan) Molla Penah Vagif’in doğumunun 300. yılı anısına düzenlenen “Türk Dünyası Şairler Buluşması” gerçekleşti.

 

Bu etkinlikte yönetim kurulu başkanı olduğum, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği de düzenleyenler arasında yer almıştır.

Bu etkinliği; Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY), Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği,  T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı, Güney Kazakistan Eyalet Valiliği, Türkistan Valiliği ve Türkistan Belediye Başkanlığıyla birlikte, Hoca Ahmet Yesevi diyarında ve onun adına kurulan üniversitede gerçekleştirilmiştir.

Programa; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Başkurdistan (R:F), Dağıstan ( R.F), Gagauz Yeri (Moldova), Saha Yakut (R:F), Tataristan’dan (R:F) şairler katıldılar. Program, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi konferans salonunda 25.08.2017 tarihinde gerçekleşti.

 

Hoca Ahmet Yesevi'nin yaşadığı yer olarak nam salmış olan Türkistan şehri, artık Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi ile de gündemdedir. Gurur kaynağımızdır.

26.08.2017 günü gezi yapıldı. Türkistan’ı gezdik. Hoca Ahmet Yesevî türbesi,  Arslan Baba türbesi, Sırıderya nehri, Otırar şehri (tarihi şehir), Savran (tarihi şehri), dâhil görmemiz gereken her yere gittik.

 

Haber/Yorum: Osman BAŞ-Ankara