Ressam İnci TARAKÇIOĞLU


Açıklama:
Kategori: KÖŞE YAZILARI
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2012
Geçerli Tarih: 19 Temmuz 2024, 03:00
Site: anamursedir-anamur dergi
URL: http://www.anamursedir.com/yazar.asp?yaziID=330


      Ressam İnci TARAKÇIOĞLU Kimdir?

 

Kendisini uzun yıllar kedilerin munis tembellikleri, hırçın, ele avuca sığmaz özgür karakterlerini yansıtarak işlediği ‘’kedi’’ temalı eserleriyle tanımış olduğumuz sanatçı;

 

              

                  Ressam İnci TARAKÇIOĞLU    

 

Resim çalışmalarına 80’lerde ressam Cavit Atmaca atölyesinde başlamış olup, Prof. Dr. Cuma Ocaklı, Doç. Dr. Yavuz Seçkin, Serdar Leblebici gibi seçkin ustaların atölyelerinde çalışarak, tekniğini ve ufkunu geliştirmiştir. Suya ve pigmentlere olan hâkimiyetini, renkli kişiliği ve ruhsal coşkusu ile bağdaştırarak uzun yıllar sulu boya gibi zor bir tekniğin üstesinden başarı ile gelerek kullanmış, yanı sıra yağlıboya ve akrilik çalışmalarına da yer vermiştir. Son dönem çalışmalarına bakacak olduğumuzda, teknik olarak akriliği, konu olarak da “nü”ler ve bedenler üzerine yoğunlaştığını gözlemlemekteyiz.

 

    

 

Ankara Ressamlar Derneği, İzmir Suluboya Ressamları Derneği ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesi olan sanatçı; Türk Başarı Ödülleri kurulunca 2004 yılında “Vedide Baha Pars Başarılı Kadın Önderi” ödülü ile onurlandırılmasının ardından, 2007 yılında, İzmir Kültür Sanat ve Sosyal Dayanışma Platformu tarafından “Yılın Sanatçısı” ve “İzmir Dostu” seçilmiştir.

 

Ankara, İzmir, İstanbul, Hollanda gibi yurt içi ve dışında seçkin galerilerde kişisel sergiler açmış,

 

    

 

 İzmir, Ankara, Eskişehir, Antalya, Yunanistan, Sakız Adası, Çeşme, Urla gibi birçok il ve ilçelerinde karma sergilere dâhil olmuş, Ankara Atatürk Kültür Merkezi “Ege illeri Tanıtım Fuarı", 2006 “Ege Art Fuar”ı, 2008  " Ege Art Fuarı", 2011 Internatıonal İzmir Bienal of Arts gibi katıldığı fuarlarda, eserlerini yerli-yabancı birçok sanatseverin beğenisine sunmuş, takdirlerini almıştır.

 

              

 

Çalışmalarını İzmir’deki atölyesinde sürdürmekte olan Tarakçıoğlu, sanatçı kimliğinin vermiş olduğu sorumluluk ve duyarlılıkla, atölyesinin kapılarını sanatseverlere sıkça açarak,  uzmanlar eşliğinde eğitim seminer ve söyleyişler düzenleyip,  paylaşımın ve yüreğinin güzelliğini bizlere göstermektedir.

 

Web: www.incitarakcioglu.com

         Atölye:  Talat Paşa Bulvar,. Bulvar apt., No: 25, Kat:4, D.9 Alsancak/İzmir - Telefon:  464 08 67