Ressam Mukaddes COŞKUN


Açıklama:
Kategori: KÖŞE YAZILARI
Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2015
Geçerli Tarih: 23 Şubat 2019, 13:32
Site: anamursedir-anamur dergi
URL: http://www.anamursedir.com/yazar.asp?yaziID=2596


Ressam Mukaddes COŞKUN Kimdir?

 

 

 

30.07.1954 Gürün / SİVAS Doğumlu Mukaddes Coşkun,

 

1976  Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra, 30 Yıllık çalışma hayatının 20  Yılını Biyoloji öğretmeni, 10 Yılını ise dershanecilik hayatıyla devam ettirmiştir. 2006 yılında öğretmenlik hayatına son noktayı koyarken, yıllardır içinde bastırdığı resim yapma tutkusuna ve aşkına da yeni bir sayfa açmıştır.

 

 

Resim alanındaki eğitimlerini sırasıyla, 2010  Ufuk Yılmaz atölyesi, 2011 Çetin Davran suluboya, 2011-2012 Derya Başakcı  Ak atölyesinde desen eğitimleri ile devam ettirmiş olup,  halen 5 yıldır Derya Başakçı Ak atölyesindeki resim çalışmalarını devam ettirmektedir.

 

           

Realist çalışmalardan zevk alan ve bu tarzda çalışmalarını sürdüren Mukaddes Coşkun,  suluboya ve soft pastel tekniği ağırlıklı olmak üzere, renkleri doğadan aldığı ilhamla,  özellikle çok sevdiği çiçek ve hayvanlar üzerinde birleştirerek, adeta eserlerinde doğayı dillendirmektedir. Sanatçıya doğaya olan bu sevgisinin nedeni sorulduğunda ; “İnsanlar olarak dünyaya çok zarar veriyor hatta çirkinleşmesine neden oluyoruz. Günümüzde insanı demotive eden o kadar çok şey var ki… Çiçeklere bakmak, onların resmini yapmak bana moral ve huzur veriyor. Bu nedenle çiçek resmi yapmayı tercih ediyorum. Havyalar da tüm doğallıklarıyla bana aynı mutluluğu yaşatmakta.” diyor.

 

 

 

İzmir'de birçok sergileme ve sosyal sorumluluk projelerinde  (Atatürk Çocukları Kütüphaneleri, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı vs..)  yer alan Coşkun, 2012  yılında katıldığı 3. İzmir’in Renkleri Resim Yarışmasında  PDR Özel Ödülü alarak çalışmalarını taçlandırmıştır.

 

 

ESERLERİNDEN ÖRNEKLER:

 

 

Mukaddes Coşkun’un eserlerini yakından görmek isteyen sanatsever ve doğaseverler, 27 Nisan 2015 tarihinde, İzmir Bostanlı Güzel Sanatlar Parkında açılacak olan “Doğadan Gelen” başlıklı kişisel resim sergisini ziyaret edebilirler.

  

İletişim adresi:

 

Mukaddes COŞKUN

E-mail:  Muko54@gmail.com

Cep    :  0 505 8121579

Adres :  1703/1 sokak No: 25/8 Karşıyaka / İZMİR