18 Mart Çanakkale Zaferi-Cengiz DÖNMEZ


Açıklama:
Kategori: KÖŞE YAZILARI
Eklenme Tarihi: 18 Mart 2012
Geçerli Tarih: 23 Şubat 2019, 13:27
Site: anamursedir-anamur dergi
URL: http://www.anamursedir.com/yazar.asp?yaziID=202


     18 Mart Çanakkale Zaferi

 

Bugün,  3 Kasım 1914 ve 9 Ocak 1916 tarihleri arasında süren, Türk Tarihi’nin en şerefli sayfalarını dolduran bir zafer destanı olan,  Çanakkale Savaşlarının yıl dönümü.

 

Osmanlı Devleti’nin son günlerinde yapılan bu savaşta Mustafa Kemal Paşa’nın kazandığı zaferler,  Kurtuluş Savaşı’na temel oluşturmuştur.  Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı kolay elde edilmeyen bu zaferin kazanılması ile mümkün olmuştur.

 

Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı nasıl yendiğini göstermiş, dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur.

 

Çanakkale Zaferi, Türk milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir.

 

Tarihimizdeki her savaşın, her muharebenin ayrı bir önemi ve bizim için manevi bir değeri vardır. Fakat hepimiz tarafından görülebileceği üzere Çanakkale Savaşları, başlangıcı, gelişimi ve sonuçları ile dünyada mevcut başka milletler tarafından bile unutulamayan muharebe özelliği göstermiştir.

 

Tarihin görmüş olduğu bu amansız savaşta ölen şehitlerimizi rahmetle anarken, bu günün anlam ve önemine uygun olarak, anlı-şanlı tarihimizden, savaşta verilen üstün gayret ve kahramanlık öykülerinden etkilenerek, eserleri ile günümüze taşıyan, ahşaba adeta can suyuyla tekrar hayat veren,  Oyma sanatçısı Sayın Cengiz Dönmez’in ahşap oyma eserini sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

                              İlknur BAKIŞ 

İlknurbakis@hotmail.com

 

     SUNUŞ

 

Bugün,  3 Kasım 1914 ve 9 Ocak 1916 tarihleri arasında süren, Türk Tarihi’nin en şerefli sayfalarını dolduran bir zafer destanı olan,  Çanakkale Savaşlarının yıl dönümü.

 

Osmanlı Devleti’nin artık son günlerinde yapılan bu savaşta Mustafa Kemal Paşa’nın kazandığı zaferler,  Kurtuluş Savaşına temel oluşturmuştur.  Tarihin görmüş olduğu bu amansız savaşta ölen şehitlerimizi rahmetle anarken, penceremi bu günün anlam ve önemine uygun olarak, anlı-şanlı tarihimizden, savaşta verilen üstün gayret ve kahramanlık öykülerinden etkilenerek, eserleri ile günümüze taşıyan, ahşaba adeta can suyuyla tekrar hayat veren,  Oyma sanatçısı Sayın Cengiz DÖNMEZ’i takdim etmek istiyorum.

 

    

                  Cengiz DÖNMEZ Kimdir?

 

1955 Mustafakemalpaşa doğumlu Cengiz Dönmez, hayatının 25 yılını Ziraat Bankasında çalışarak geçirmiş, ardından kendisini atölye haline getirdiği,  av malzemeleri dükkânında, ahşap yontu yaparken bulmuştur.

 

      

 

Dönmez, oyma çalışmalarında, dayanıklı ve orta sertlikte bir ahşap olduğu için ceviz kütüklerini tercih ediyor. Çalışmaya başladığında ise ceviz kütüğünü, boş bir tuval olarak düşünüp, kütükte ayrıntılarıyla birlikte bir kompozisyon oluşturmaya, hayalindeki bir konuyu tek parça olarak ortaya çıkarmaya çalışıyor.

 

     

 

Bazen çalışmak için hazırladığı kütüğe günlerce bakıp ne yapacağını düşünüyor, bazen de yarısı yapılmış bir çalışmada yeni figürler ve yeni ayrıntılar oluşturup kompozisyonun şeklini değiştiriyor.

 

     

 

Oyma tekniği hakkında herhangi bir kurs veya eğitim almamış olan sanatçı, çalışmalarını oluştururken çizim yapmadan, resim ve modelden faydalanmadan tamamen doğaçlama çalışıyor. Çalışmalarının hepsi bütün ayrıntıları dahil tek parça özgün yontu çalışmalarından oluşuyor. Konularını bazen mitolojiden, bazen de etkilendiği hikâye ve yaşamın içinden alarak, yarattığı kompozisyonla hislerini, hünerli parmaklarınla buluşturup, kütüklere aktarıyor, adeta kütükler onun ellerinde yeniden hayat buluyor.

 

    

 

Sert plastik bir tokmak, maket bıçağı,  birkaç iskarpela,  gibi aletlerden oluşan malzemeleri tercih eden sanatçı, gürültü kirliliğine sebebiyet vermemek için elektrikli aletleri kesinlikle kullanmıyor, atölyesinde barındırmıyor.

 

     

 

Şu ana kadar eserlerini Susurluk, Mustafakemalpaşa, Bursa Nilüfer Belediyesine ait sanat galerilerinde sergileyerek, sanatseverlerle buluşturan Dönmez, evli ve üç çocuk babası olup, halen çalışmalarını Susurlukta ki atölyesinde sürdürmektedir.

 

     

 

İletişim

Adres    :  Han mah. Çay cad. Susurluk/BALIKESİR

Telefon :  0266 865 44 70

E-posta :  info@cengizdonmez.com